Хочеш вийти на акцію протесту – заплати

Білоруський диктатор Лукашенко вирішив монетизувати протест. Зробити це він планує, ввівши закон, що зобов’язує організаторів недержавних вуличних заходів (акцій протесту, демонстрацій, тощо) платити кошти за їхнє проведення. Гроші, які влада збиватиме з активістів, мають піти на оплату “охорони цих заходів”. Враховуючи те, як поліцейські в Білорусі оберігають акції протесту, тепер людей не просто битимуть кийками, а ще й виписуватимуть їм за це чеки.

Ця новина є гарним приводом ще раз підняти тему легалізму. Рік тому ми вже описували свою позицію стосовно “легального” протесту. Опиратися на закони в боротьбі із чиновниками, які самі ж їх і написали – доволі безглузда та безперспективна річ. Очевидно, що урядовці не будуть давати санкції на знищення свого порядку, що вони будуть дозволяти лише ті форми “протесту”, які не можуть завдати шкоду їхньому режиму. До того ж, політикани можуть вільно порушувати встановлені собою правила гри та організовувати масові затримання навіть на узгоджених акціях, як це вже було не раз. Уряд завжди буде робити все можливе, щоб не допустити справжнього протесту.

І якщо ми дійсно хочемо досягнути своїх цілей, то маємо передусім опиратися на поняття ефективності та етики, і аж ніяк не на закони встановлені нашими ворогами.